WYMIENNIK CIEPŁA SANITLINE SL-16-60 65 kW 1"

WYMIENNIK CIEPŁA SANITLINE SL-16-60 65 kW 1"

WYMIENNIK CIEPŁA SANITLINE SL-16-60  65 kW 1"

715,00 
Brutto
Ilość

Wysyłka gratis
W ewymiennikiciepla.pl dostawa za przedpłatą i pobraniem zawsze 0zł!
-----
Dostawa w 24h - zamów do godziny 10 a przesyłkę wyślemy jeszcze dziś!
---
Promocja na przesyłkę pobraniową (płacisz u kuriera) - Teraz 0zł!

WYMIENNIK CIEPŁA SANITLINE SL-16-60  65 kW 1"

Oferowane przez nas wymienniki posiadają wszystkie atesty oraz objęte są 5 letnią gwarancją producenta. Płytowe lutowane wymienniki ciepła są urządzeniami przepływowymi, przeciwprądowymi. Powierzchnię wymiany ciepła tworzą karbowane płyty ze stali nierdzewnej, połączone w pakiet za pomocą lutu miedzianego. Przepływ płynów wymieniających ciepło kierowany jest w co drugi kanał tworzony przez płyty grzewcze. Wymienniki wykonane są w całości ze stali nierdzewnej i stanowią konstrukcję nierozbieralną. Szczelność konstrukcji oraz trwałe zespolenie płyt uzyskiwane jest w procesie lutowania w piecu próżniowym. Specjalne profilowanie płyt grzewczych zapewnia przepływ o dużej turbulencji. Umożliwia to bardzo efektywną wymianę ciepła oraz zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń wewnątrz wymiennika.

Ilość płyt - 50

Rozmiary przyłączy - 4 x GZ 1"

Przepływ nominalny - 8 m3/h

Powierzchnia wymiany - 0.960 m2

Ciśnienie robocze - 20 bar

Ciśnienie testowe - 40 bar

Minimalna temperatura - -195 oC

Maksymalna temperatura - +230 oC

Materiał płyt - stal nierdzewna 316L

Materiał lutu - 99,9% Cu

5.jpg

WYMIARY

Długość (A) - 220 mm

Szerokość (B) -  90 mm

Głębokość (F) -  144 mm

Rozstaw przyłączy (C) - 180 mm

Rozstaw przyłączy (D) -  52 mm

ZALETY

 • Wysoki współczynnik wymiany ciepła w przeliczeniu na gabaryty
 • Małe gabaryty przy dużych mocach cieplnych
 • Lutowane w piecach próżniowych tworzą konstrukcję niezwykle odporną na zmiany ciśnienia i temperatury
 • Zmiana liczby płyt i układu kanałów umożliwia dostosowywanie urządzenia do indywidualnych potrzeb
 • Prosty montaż i demontaż
 • Łatwość ewentualnego czyszczenia
 • Możliwość dołączania kolejnych obiegów grzewczych do już istniejących instalacji

ZASTOSOWANIE

 • Podłączanie kotłów na paliwo stałe oraz kominków z płaszczem wodnym do układu zamkniętego w instalacji CO
 • Współpraca z kotłami gazowymi, kolektorami słonecznymi (panelami solarnymi) oraz podgrzewaczami CWU
 • Podłączanie ogrzewania podłogowego
 • Wszelkiego rodzaju instalacje CO i CWU
 • Współpraca z pompami ciepła (np. ogrzewanie geotermiczne)
 • Wymiana ciepła, ogrzewanie i chłodnictwo w maszynach przemysłowych różnych branż
 • Praca w charakterze skraplacza/parownika przy pompach ciepła
 • Chłodnictwo przemysłu spożywczego (np. w produkcji soków, mleka, piwa)
 • Podłączanie instalacji pod sieć miejską

Montaż wymiennika ciepła:

 • Wymiennik należy montować ustawiony pionowo
 • Wymiennik podłączamy zawsze przeciwprądowo - w celu uzyskania maksymalnej wydajności.
 • Przy wymiennikach zaleca się dokonywania okresowego czyszczenia

DOSTĘPNE AKCESORIA

 • izolacja poliuretanowa IZ-SL-16-60

PRZYKŁADOWE SCHEMATY PODŁĄCZEŃ:

Koordynacja z układem z kotłem

Koordynacja z układem z kominkiem

Koordynacja z układem z panelami słonecznymi

Koordynacja z układem sieci miejskiej

Co daje wymiennik płytowy?

Chcąc w sposób pełny odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie przeanalizować sposób działania i budowę urządzenia.

Budowa wymiennika płytowego opiera się przede wszystkim na dwóch obwodach, pomiędzy którymi zachodzi wymiana ciepła. Ich działanie można przedstawić na przykładzie pracy kotła i grzejników. W jednym obwodzie znajduje się energia cieplna pochodząca z układu wysokociśnieniowego (kocioł), która zostaje pobrana na rzecz układu niskociśnieniowego, w którym temperatura jest mniejsza (grzejnik). W ten sposób ciepło jest przenoszona do urządzenia końcowego.

Do czego potrzebny jest wymiennik płytowy?

Zastosowanie produktu wydaje się być oczywiste – służy przede wszystkim usprawnieniu działania całego systemu grzewczego, w skład którego wchodzą poszczególne urządzenia.

Jednocześnie należy również podkreślić, że wymiennik płytowy nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem na rynku. Użytkownicy skorzystać mogą również z odmian płaszczyznowo-rurowych, które wydają się być jednak ograniczone pod względem funkcjonowania. W ich przypadku mamy przede wszystkim do czynienia z mniejszą efektywnością, która związana jest chociażby z gorszym współczynnikiem przenikania ciepła.

Samo użytkowanie wymienników płytowych wydaje się być łatwiejsze. Z racji swojej konstrukcji, dość szybko można je wyczyścić z gromadzących się zanieczyszczeń. Co więcej, są one w pełni odporne na korozję, dlatego mogą służyć nam przez naprawdę długi czas.
1.jpg

Budowa wymiennika ciepła SANITLINE

383x267a.jpg

Płytowe wymienniki ciepła są urządzeniami pracującymi przepływowo, w sposób nie kumulujący wody (w przeciwieństwie do zasobników). Powierzchnię wymiany cieplnej tworzą płytki stalowe o grubości 0,3-0,4mm (stal nierdzewna) połączone ze sobą za pomocą lutu miedzianego 99,9% Cu (lub niklowego, jeśli w grę wchodzą zastosowania przemysłowe nie współpracujące z miedzią). Zminimalizowana grubość płyt jest w tym wypadku zaletą pozwalającą na maksymalnie wydajną wymianę temperatur pomiędzy mediami znajdującymi się po obu stronach płyty.

Przepływ płynów wymieniających ciepło jest ukierunkowany w co drugi kanał tworzony przez płyty grzewcze, płyny te są od siebie odseparowane i nie mieszają się ze sobą mimo, iż wymieniają się temperaturą. Wymienniki lutowane stanowią konstrukcję zespoloną na stałe, szczelną i nierozbieralną, dzięki długotrwałemu procesowi lutowania w piecach próżniowych. Specjalne profilowanie płytek stalowych zapewnia przepływ turbulentny (wzburzony, by uzyskać lepszą wydajność wymiany cieplnej). Umożliwia to bardzo efektywną pracę oraz zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń wewnątrz wymiennika. Jest to bardzo ważne z uwagi na oczekiwaną długowieczność urządzenia.


Jak dobrać właściwy wymiennik płytowy?

Podkreślić należy również wagę typowych parametrów użytkowych, które mają największy wpływ na to, w jaki sposób wymiennik będzie działał i jakie zadania jest w stanie spełnić. Na co więc warto zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

TYP. W tym przypadku mowa przede wszystkim o to, w jakim stanie skupienia znajduje się medium odpowiedzialne za generowane ciepło. Na rynku spotkać można chociażby wymiennik płytowy typu ciecz-ciecz czy gaz-gaz.

MEDIA. Czyli z jakimi mediami wymiennik może współpracować. Na rynku spotkać można zarówno modele dostosowane do konkretnego zastosowania, jak i produkty uniwersalne, używane w przypadku wody, gazów i powietrza.

MOC. Parametry wymiennika dopasowywane są do systemu, w którym musi pracować. W przypadku ogrzewania, najważniejsze wydaje się więc być to, jakim piecem dysponujemy. Wszystko to sprawia, że na rynku znaleźć można wymiennik płytowy 15 kW, 30 kW, 40 kW i większe.

MAKSYMALNA TEMPERATURA PRACY. Kolejna kwestia, która powinna być przez nas uwzględniana po dokładnym określeniu przeznaczenia wymiennika. W przypadku produktów ze średniej półki jakościowej i przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym, maksymalna temperatura pracy osiąga wartości około 220-230 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o minimalną temperatura, zwykle oscyluje ona wokół granicy -200 stopni.

MAKSYMALNE CIŚNIENIE. Do użytku standardowego wystarczający okaże się wymiennik, który może pracować przy ciśnieniu do 3 Mpa.

MATERIAŁ. Wbrew pozorom jest on bardzo ważny, ponieważ niejako definiuje możliwości wymiennika. Musi on zostać wykonany z tworzyw dobrze przewodzących prąd, wytrzymałych i odpornych na przykład na działanie wilgoci. Z tego też względu producenci najczęściej decydują się na użycie stali nierdzewnej, miedzy i niklu.

WYMIARY. Należy je dopasować do obsługiwanego systemu.

LICZBA PŁYT. Jak to już zostało powiedziane – im więcej płyt, tym większa wydajność wymiennika

SPOSÓB ZASTOSOWANIA. Producenci bardzo często oznaczają swoje produkty informując tym samym, gdzie mogą zostać użyte. I tak w karcie produktowej znajduje się informacja, że dany wymiennik płytowy wykorzystywany jest w pompach ciepła, ogrzewaniu słonecznym, kominkach z płaszczem wodnym, centralnym ogrzewaniu czy instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Jak działają wymienniki ciepła?

Płytowe wymienniki ciepła to komponenty ogrzewania, umożliwiające przekaz ciepła z jednego układu grzewczego do drugiego ( np. z sieci ciepłowniczych do ukladów instalacyjnych).  Efektywność przekazu ciepła z układów grzewczych lub ciepłowniczych do układów ogrzewanych jest głównym celem użytkowania wymienników. W jakimkolwiek układzie jest wymiana ciepła, wymiennik wzmacnia wydajność systemu poprzez lepszą przewodność ciepła. Jego spektrum zastosowań jest jednak dużo większe.

Izolacja termiczna - z izolacją czy bez?

W przypadku użytkowania wymiennika ciepła w układzie ogrzewania wymiennik oddaje część ciepła poprzez ścianki zewnętrzne na otoczenie. Są to straty cieplne, których w dobrze wykonanych układach ogrzewania należy unikać. Jeśli zależy nam na tym by więcej ciepła trafiło na grzejniki lub na ogrzewanie podłogowe, należy ograniczyć utratę ciepła w innych miejscach. Im większy wymiennik wymiarowo, tym więcej ciepła może oddać na zewnątrz.

Izolowanie wymienników jest zgodne z ogólną tendencją izolowania urządzeń grzewczych, czy nawet rur grzewczych w miejscach gdzie utrata ciepła jest niepożądana. W dalszej perspektywie przyczynić się może do oszczędności.

izolacja nowa.jpg

SL-16-60

Brak recenzji użytkowników.

Powiązane produkty ( 16 other products in the same category )