Kiedy montować i dlaczego zawór trójdrożny lub czterodrożny?

Zawory mieszające są coraz częściej stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania. Zwykle producenci kotłów nakładają nawet obowiązek instalowania go w systemie grzewczym, aby chronić sprzęt przed korozją niskotemperaturową i przedłużyć jego żywotność. Zawory mieszające, zwane potocznie „mikserami”, mają wiele zalet. Ich zastosowanie z pewnością zmniejszy straty energii i zwiększy oszczędności. Dlaczego nadal warto stosować zawór mieszający i jak wybrać odpowiedni zawór mieszający?
Co to jest zawór trójdrożny? Jak i gdzie go zamontować?
Zawory trójdrożne, są niezbędnym elementem wielu instalacji centralnego ogrzewania. Jego zadaniem może być „przekierowanie” ciepłej wody do różnych umywalek, umożliwienie korzystania z wielu źródeł ciepła czy ochrona urządzeń grzewczych przed korozją. Zawór trójdrożny ma kształt litery T - posiada trzy króćce oraz element wewnętrzny, którego położenie określa, do którego z trzech wylotów popłynie woda. Sterowanie zaworami może być ręczne lub automatyczne – takie rozwiązania dostępne są dla zaworów termostatycznych z siłownikami. Dzięki nim możliwe będzie automatyczne regulowanie temperatury dostarczanej cieczy i utrzymywanie jej na stałym poziomie w każdych warunkach zmieniających się, co jest trudne do osiągnięcia przy regulacji ręcznej.
Wiele osób ma pytanie: jak ustawić zawór trójdrożny? Jedną z opcji jest ręczne ustawienie zaworów według własnych upodobań. Należy pamiętać, że optymalna temperatura wody powrotnej dla kotłów na paliwo stałe wynosi od 50°C do 60°C. Zawór trójdrożny można również regulować za pomocą siłownika, który ma tę zaletę, że automatycznie reguluje przepływ wody o odpowiedniej temperaturze.
Gdzie sprawdzi się zawór czterodrożny?
Zawór czterodrożny jest elementem umożliwiającym mieszanie przepływających przez niego cieczy lub przełączanie jego obwodów. Jest powszechnie stosowany w instalacjach centralnego ogrzewania. Zawór czterodrogowy to element czterodrogowy z elementami o regulowanej pozycji wewnątrz. Można go ustawić tak, aby ciecze w obwodzie mieszały się w określonej proporcji, lub można go całkowicie zamknąć i przełączyć obwód. Znajduje zastosowanie w systemach grzewczych zasilanych kotłami na paliwa stałe. Specyfika działania tych kotłów oznacza, że gdy nie działają one z pełną mocą, para wodna zawarta w spalinach może skraplać się na wymiennikach ciepła, tworząc kwaśne ciecze, co może prowadzić do tak zwanej korozji kriogenicznej.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment