Kiedy montować i dlaczego zawór trójdrożny lub czterodrożny?

person Posted By: A A list In: Category 1 On:
Kiedy montować i dlaczego zawór trójdrożny lub czterodrożny?

Zawory mieszające są coraz częściej stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania. Zwykle producenci kotłów nakładają nawet obowiązek instalowania go w systemie grzewczym, aby chronić sprzęt przed korozją niskotemperaturową i przedłużyć jego żywotność. Zawory mieszające, zwane potocznie „mikserami”, mają wiele zalet. Ich zastosowanie z pewnością zmniejszy straty energii i zwiększy oszczędności. Dlaczego nadal warto stosować zawór mieszający i jak wybrać odpowiedni zawór mieszający?

Co to jest zawór trójdrożny? Jak i gdzie go zamontować?

Zawory trójdrożne, są niezbędnym elementem wielu instalacji centralnego ogrzewania. Jego zadaniem może być „przekierowanie” ciepłej wody do różnych umywalek, umożliwienie korzystania z wielu źródeł ciepła czy ochrona urządzeń grzewczych przed korozją. Zawór trójdrożny ma kształt litery T - posiada trzy króćce oraz element wewnętrzny, którego położenie określa, do którego z trzech wylotów popłynie woda. Sterowanie zaworami może być ręczne lub automatyczne – takie rozwiązania dostępne są dla zaworów termostatycznych z siłownikami. Dzięki nim możliwe będzie automatyczne regulowanie temperatury dostarczanej cieczy i utrzymywanie jej na stałym poziomie w każdych warunkach zmieniających się, co jest trudne do osiągnięcia przy regulacji ręcznej.

Wiele osób ma pytanie: jak ustawić zawór trójdrożny? Jedną z opcji jest ręczne ustawienie zaworów według własnych upodobań. Należy pamiętać, że optymalna temperatura wody powrotnej dla kotłów na paliwo stałe wynosi od 50°C do 60°C. Zawór trójdrożny można również regulować za pomocą siłownika, który ma tę zaletę, że automatycznie reguluje przepływ wody o odpowiedniej temperaturze.

Gdzie sprawdzi się zawór czterodrożny? 

Zawór czterodrożny jest elementem umożliwiającym mieszanie przepływających przez niego cieczy lub przełączanie jego obwodów. Jest powszechnie stosowany w instalacjach centralnego ogrzewania. Zawór czterodrogowy to element czterodrogowy z elementami o regulowanej pozycji wewnątrz. Można go ustawić tak, aby ciecze w obwodzie mieszały się w określonej proporcji, lub można go całkowicie zamknąć i przełączyć obwód. Znajduje zastosowanie w systemach grzewczych zasilanych kotłami na paliwa stałe. Specyfika działania tych kotłów oznacza, że gdy nie działają one z pełną mocą, para wodna zawarta w spalinach może skraplać się na wymiennikach ciepła, tworząc kwaśne ciecze, co może prowadzić do tak zwanej korozji kriogenicznej.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień