Zawór bezpieczeństwa do wymiennika C.O – jak wybrać najlepszy?

person Posted By: A A list In: Category 1 On:
Zawór bezpieczeństwa do wymiennika C.O – jak wybrać najlepszy?

Przed zakupem danego zaworu bezpieczeństwa warto zebrać podstawowe informacje na temat instalacji, w której urządzenie to ma pracować.

Wymiennik ciepła służy, jak sama nazwa wskazuje, do wymiany ciepła zachodzącej między płynami o różnych temperaturach. Popularnym wymiennikiem jest na przykład bojler, który magazynuje, a następnie podgrzewa wodę. Zawór bezpieczeństwa w takim urządzeniu jest obowiązkowy. Odpowiednio zamontowany chroni skutecznie sieć przed awariami.

Rodzaje zaworów bezpieczeństwa

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zaworów bezpieczeństwa:

  • Hydrauliczny – montowany głównie w instalacjach wodnych. Jego zadanie sprowadza się do utrzymania właściwej wartości ciśnienia. Montowany jest na przykład w zbiornikach czy kotłach.
  • Regulowany – występuje nie tylko w instalacjach wodnych, ale również korzystających z nietoksycznych gazów czy sprężonego powietrza. Urządzenie tego typu kontroluje pracę instalacji w każdych warunkach, wypuszczając nadmiar powietrza, gdy jest go zbyt dużo w układzie. Ten typ zaworu znajduje zastosowanie między innymi w sprężarkach. 

Czym kierować się przy wyborze zaworu bezpieczeństwa?

Przed zakupem danego zaworu bezpieczeństwa warto zebrać podstawowe informacje na temat instalacji, w której urządzenie to ma pracować. Należy znać rodzaj oraz ciśnienie płynu, jaki ma przez nią przepływać. Na tej podstawie dobiera się określoną przepustowość, czyli ilość medium, które przepływa przez zawór w określonym czasie. Najczęściej jest to 6 barów, ale zakres dostępnych na rynku waha się między 1,5 a 7.

Bezpieczny poziom temperatury, dla zachowania pełnej sprawności urządzenia to 100°C. Jej wzrost ponad ten poziom może oznaczać awarię zaworu, a tym samym uszkodzenie instalacji.

Sposób podłączenie jak i średnica samej rury również mają duże znaczenie. Zwłaszcza średnica jest często brana pod uwagę przy zakupie, ponieważ zawór musi idealnie pasować do danej instalacji. Odpowiednio dobrany i zainstalowany zapewni sprawne i bezpieczne funkcjonowanie całej instalacji na długie lata.

Kolor ma znaczenie

Podczas zakupu interesującego nas zaworu, warto zwrócić uwagę na kolor jego główki. Pomoże to w poprawnej identyfikacji danej instalacji. Standardowo niebieski kolor stosowany jest w przypadku zimnej wody, a czerwony zarezerwowany jest dla instalacji z ciepłą wodą.

Prawidłowy montaż zaworu to podstawa bezpieczeństwa całej instalacji. Warto podczas tych prac korzystać z dołączonej przez producenta instrukcji. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia awarii i uszkodzeń w sieci.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień